Ciąża i kot w domu – czyli presja otoczenia oddaj kota.

dnia

Jesteś w ciąży? Co teraz z kotami? Musisz się koniecznie pozbyć kotów…
Słyszałaś o toksoplazmozie?

Nie tak dawno, będąc w ciąży, słyszałam takie właśnie przerażenie w opiniach rodziny i znajomych. Nic bardziej mylnego, zrobiłam badania i okazało się, że musiałam już przed ciążą zakazić się pierwotniakiem toksoplazmozy, mój organizm już potrafi się przed nim bronić ponieważ wytworzył przeciwciała. W takim przypadku płód jest już bezpieczny.

Jeśli wcześniej kobieta nie przebyła infekcji pierwotniakiem toksoplazmozy, świeże zakażenie (im wcześniejsza ciąża) może nieść ryzyko dla płodu. Ryzyko powikłań maleje jednak z każdym kolejnym trymestrem ciąży.

Poza tym, nawet jeśli dojdzie do zakażenia, nie znaczy to, że dziecko urodzi się chore, większość maluszków rodzi się zdrowa.

Najbardziej niebezpieczne jest zakażenie w pierwszym trymestrze ciąży, ponieważ właśnie wtedy może dojść do poronienia. W drugim trymestrze ciąży zakażenie może skutkować wadami układu nerwowego i oka, natomiast w trzecim powiększeniem wątroby lub anemią.

Zakażenie toksoplazmozą powoduje pierwotniak występujący w odchodach kota, nie można się zakazić podając komuś rękę czy pijąc z tego samego kubka. Groźne więc dla kobiet w ciąży jest wymienianie żwirku w kuwecie. I mam na to wspaniały sposób 😉 kuwety podczas całej mojej ciąży sprzątał mój mąż i tak zostało do dzisiaj czyli już sześć lat.

Toksoplazmozą znacznie częściej można się zarazić na skutek zjedzenia surowego mięsa, a także picia niepasteryzowanego mleka prosto od krowy. Do zakażenia może dojść również podczas jedzenia surowych warzyw lub owoców zanieczyszczonych ziemią. Ale czy jeszcze w dzisiejszych czasach zdarza się nam jeść na przykład truskawki prosto z krzaczka? Tak się rozmarzyłam, bo przypomniały mi się czasy mojego dzieciństwa, kiedy zawsze w czerwcu biegłam do ogrodu i jadłam właśnie takie truskawki.

Wróćmy jednak do toksplazmozy, której w ciąży można bardzo łatwo uniknąć. Jeśli mamy w domu naszego kochanego kota, nie pozbywajmy się go na wieść o tym, że spodziewamy się dzidziusia. Po prostu pozostawmy kwestię sprzątania kuwety innemu członkowi rodziny. Jeśli musimy same to zrobić, załóżmy gumowe rękawiczki.

Innym źródłem zakażenia może być surowe mięso więc w czasie ciąży zrezygnujmy z takich potraw jak tatar, biała kiełbasa, w ogóle nie jedzmy surowego mięsa. Mięso musi być dokładnie smażone lub gotowane.

Zrezygnujcie z jedzenia nieumytych owoców i warzyw i nie pijcie mleka prosto od krowy. Do prac w ogrodzie zawsze ubierajcie gumowe rękawiczki.

Tyle jest zagrożeń innych niż kot, który z nami mieszka. Więc proszę rozważcie, czy na pewno pod presją otoczenia chcecie oddać Waszego kochanego kota.

Ja nie oddałam ani jednego, a po przyjeździe ze szpitala położyłam małego Kordiana na kanapie w salonie i wszystkie pięć kotek położyło się wkoło niego. Ciągle go pilnowały, a jak zapłakał i za długo nie przychodziłam z kuchni wszystkie biegały zniecierpliwione do mnie i znowu na kanapę do Kordiana z wyrzutem w oczach co ze mnie za matka, że dziecko płacze, a ja nie przychodzę.

Kocham te moje szare „ruskie” stado, troszkę rozjaśnione rudym kolorem kotów singapurskich. Wszystkich tak samo związane z całą moją rodziną. Nie warto oddawać swoich kochanych kotów, wystarczy zwyczajny rozsądek i codzienna higiena.

 

Toksoplazmoza w ciąży – czy powinnam pozbyć się kota z domu?
Toksoplazmoza to choroba odzwierzęca wywoływana przez pierwotniaka z gatunku Toxoplasma gondii. Badania pokazują, że na świecie od 25 do 75% populacji jest zakażonych tym pierwotniakiem.
Powszechnie wiadomo, że ostatnim żywicielem Toxoplasma gondii są koty, dlatego też szczególnie niebezpieczny jest kontakt z kocimi odchodami podczas ciąży. Badania medyczne nie potwierdziły jednak wzrostu zachorowań u kobiet ciąży posiadających w domu kota.

informacja Pamiętaj! Opieka nad pupilem, karmienie, czyszczenie kuwety nie stanowią zagrożenia dla ciebie i dziecka, pod warunkiem, że zachowujesz zasady higieny, a wszystkie prace są higieniczne wykonujesz w rękawiczkach ochronnych.

Źródło : badaniaprenatalne.pl

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s