Dwanaście pierwszych tygodni życia kociąt

Coraz więcej osób decyduje się na zamieszkanie z malutkim kociakiem. Kotki z legalnych hodowli pierwsze dwanaście tygodni muszą spędzić ze swoją kocią mamą. Większość nowych właścicieli nie może się doczekać przybycia maluszka do ich domu dlatego staram się w każdym tygodniu przesłać zdjęcia kotka. Ale zdaję sobie sprawę, że okres oczekiwania jest długi i wszyscy nowi właściciele są ciekawi co już potrafi robić ich zwierzak. To tak jak z małym dzieckiem przechodzimy kolejne etapy, patrzymy jak rośnie rozwija się i potrafi już coraz więcej.

Tak samo jest z kocimi maluszkami 🙂

Zacznijmy od porodu, u kotów nie ma znaczenia, który urodzi się pierwszy, czasami hodowca nawet nie zdąży zauważyć w jakiej kolejności przyszły na świat kocięta, są kotki które znajdują sobie miejsce i chcą rodzić same. W większości przypadków pilnujemy             i czekamy kiedy zacznie się akcja porodowa. Kocięta rodzą się ślepe, są całkowicie bezbronne, kocia mama zawsze starannie myje dzieci i maluszki szukają sutka żeby zacząć ssać.

dsc_0035

Ssanie to na początku jedyna czynność jaką robią malutkie kocięta, w pierwszych trzech dobach wymaga to od nich dużo energii ponieważ muszą stoczyć ze swoim kocim rodzeństwem „kocią wojnę” biją się, żeby ustalić kto gdzie będzie pił. Wygląda to bardzo śmiesznie bo zawsze dwa chcą pić z tego samego sutka. W końcu wojna dobiega końca i kocięta z pomocą matki piją i śpią. W tych swoich snach często biegają, zasypiają tak twardym snem, że czasami biorę je na ręce, a one nadal śpią. Takie malutkie kochane z ciepłymi brzuszkami jak się je zabiera od matki na codzienne ważenie „groźnie fuczą” żeby nastraszyć i widać ich śliczne malutkie różowe języczki.

W drugim tygodniu kocięta zaczynają otwierać oczy, najpierw w kącikach robią się małe otworki wielkości główki od szpilki, jest to moment kiedy nie należą do kocich piękności, ale nie sposób się im oprzeć, żeby codziennie ich nie wycałować.

dsc_0021

Trzeci tydzień to moment „zwiedzania” budki w której mieszkają, zaczynają się rozglądać i troszkę chodzić bo budka lub w legowisko, w którym mieszkają to na razie „wielka przestrzeń” tak sobie żyją, chodzą, jak mama wychodzi to głośno za nią krzyczą kiedy są głodne.

Czwarty tydzień to tydzień „odważniaka” zawsze znajduje się jeden ciekawski, który pierwszy zaczyna wychodzić z legowiska i jeszcze na chwiejnych nóżkach zaczyna chodzić i wołać rodzeństwo. Kocie mamy uparcie wnoszą maluszka do budki bo boją się żeby nic złego się małemu nie przytrafiło. Potem kolejne kotki zaczynają wychodzić i „zwiedzać” pokój. W ich legowisku zaczyna się etap zabawy i wspólnych przepychanek.

dsc_0052

Początek piątego tygodnia kiedy już wszystkie kocięta są odważne choć jeszcze nieporadnie ale już „biegają” – zaczyna się etap nauki jedzenia. Najpierw moczę malutkie kawałeczki suchej karmy dla kociąt w gorącej wodzie jak już zrobią się mięciutkie i ostygną każdego małego kotka sadzam na kolanach i daję do pyszczka żeby zasmakował. Nauka karmienia suchym pokarmem trwa do kilku dni. Jedne chcą szybciej jeść inne grymaszą i wypluwają, ale około tygodnia po pierwszej próbie wszystkie już samodzielnie jedzą suchą karmę. W tym czasie zaczynają jeść również karmę mokrą, czyli tuńczyka, mięso lub specjalną mieszkankę mięsa z witaminami zwaną Barfem.

dsc_0063

Od momentu samodzielnego jedzenia muszą nauczyć się również korzystania z kuwety ponieważ kocia mama w tym momencie życia przestaje sama usuwać odchody kociąt.

W piątym/szóstym tygodniu uczą się chodzić do kuwety najpierw jest to mała kuweta bez drzwiczek, żeby mogły samodzielnie bez problemu wchodzić i wychodzić. Kiedy są starsze bez problemu opanowują umiejętność korzystania z kuwety z ruchomymi drzwiczkami. Na tym etapie zawsze śmieję się, że moja pralka chodzi na najwyższych obrotach ponieważ codziennie muszę prać legowiska tak jak przy niemowlaku ubranka, a mój mąż wymyślił dla mnie nową ksywkę „szop pracz” ale czego się nie robi dla tych małych kochanych kociaczków. W tym tygodniu również pierwszy raz odrobaczam kocięta i matkę.

dsc_0050

Siódmy tydzień to tydzień ciągłej zabawy i tak już zostaje 🙂 biegają wszędzie zaczynają reagować na piórko i tutaj też zawsze jest jeden przodownik który jak „upoluje” piórko warczy tak, żeby pozostałe rodzeństwo trzymało się z daleka:)

W ósmym tygodniu kocięta są pierwszy raz szczepione, przyjeżdża do mnie weterynarz i następuje płacz bo dzieje im się krzywda, jakiś Pan wbija im igłę. Jednak za chwilę zapominają i znowu biegają i bawią się. Na tym etapie doskonale radzą sobie z wysokimi drapakami, potrafią wskakiwać na półki i wspinają się na mnie jak na drzewo. Jest to dla nich fajna zabawa, a ja do pracy chodzę cała podrapana 🙂

dsc_0048

Od dziewiątego tygodnia zaczynają wymyślać różne zabawy są wszędzie i trzeba uważać żeby nic sobie nie zrobiły. Biegają po schodach na górę i na dół, a ja cała cierpnę żeby nie spadły. Jak któryś z nich sam znajdzie się na górze bez rodzeństwa zaczyna rozpaczać bo się zgubił – musimy iść po niego i pokazać gdzie są inne małe koty. W dziewiątym tygodniu kocięta drugi raz są odrobaczane. Pod koniec jedenastego tygodnia drugi raz szczepione i chipowane. Kotki z mojej hodowli są również sterylizowane, a kocurki kastrowane i jest to dla mnie najgorsza czynność jaką muszę zrobić. Zawsze przeżywam kiedy muszę zawieść je do weterynarza, ale wiem, że dzięki temu nowi właściciele nie będą musieli przeżywać tego stresu. Kastracja i sterylizacja wykonywana jest pod koniec 12-go tygodnia życia, tydzień po tym zabiegu nowi właściciele mogą już się cieszyć ze swoich pupili ponieważ kocięta zmieniają domy.

Pierwszy etap życia kociąt jest bardzo intensywny tak samo jak pierwszy etap życia człowieka, jednak do roku czasu mały kotek to ciągle dziecko, trzeba go nadal uczyć pieścić, przytulać i tłumaczyć jak robi coś na co nie ma naszej zgody.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s