Aklimatyzacja kotka w nowym domu

dnia

Dla każdego nowego właściciela przybycie do domu z kociakiem to bardzo duże przeżycie. To tak dokładnie jak przyjazd z niemowlakiem. 😉 Przychodzimy do domu i nagle pytanie co dalej. 😉 

Dzisiaj postaram się udzielić Wam kilku wskazówek, jak zacząć żyć z nowym domownikiem.

Każdy kociak jest inny, ma inny charakter i temperament. Mały kotek to jak małe dziecko, musimy zdać sobie z tego sprawę, że nagle zostaje on oderwany ze swojego naturalnego do tej pory środowiska. Zabrany od swojej mamy i rodzeństwa, z którym do tej pory tak świetnie się bawił. I co teraz ? Jest całkiem sam, w obcym domu, z obcymi ludźmi z innym zapachem. Pewno myśli co ja tutaj robię? Gdzie ta Pani co ciągle mnie nosiła i wołała za mną i rodzeństwem: „koty moje małe” (to ja oczywiście, niektórzy nowi właściciele moich kotów znają już ten zwrot. 😉

Ale wracając do tego małego kotka, który znalazł się w innym środowisku, możemy sobie łatwo taką sytuację wyobrazić, każdy z nas przeniesiony do innego kraju, z innym nieznanym dla nas językiem, innym klimatem i bez nikogo znajomego czułby się dokładnie tak samo jak mały kociak w nowym domu.

Żeby ułatwić takiemu maluchowi aklimatyzację należy uzbroić się w cierpliwość, każdy kotek potrzebuje tygodnia czasu, żeby poznać nasze mieszkanie, zwyczaje i co najważniejsze dla wszystkich kotów, zapach naszego domu. W pierwszych dniach koty muszą wszystko obejść i powąchać, dlatego czasami kichają, jest to spowodowane wdychaniem kurzu i zapachem nowych detergentów, ponieważ każdy z nas używa innych środków do mycia np. podłóg.

Kociaki bardzo płochliwe można zamknąć przez pierwsze dni w jednym pokoju (może to być pokój dziecka lub nasza sypialnia) dać im miski z wodą i suchą karmą oraz kuwetę. Koty to bardzo towarzyskie zwierzęta więc w takim pokoju nie powinny przebywać ciągle same. Musimy zachęcać je do zabawy, brać delikatnie na ręce, starać się „przekupić” je smakołykami lub mokrą karmą. Po dniu lub dwóch dniach kotek sam zechce wyjść z pokoju ponieważ koty to bardzo ciekawskie zwierzęta i lubią wszystko wiedzieć i sprawdzać.

Kociaki, które są odważne można w nowym domu zachęcić od razu do zabawy piórkiem, piłeczkami i spędzać z nimi czas ponieważ wszystkie małe koty tak jak małe dzieci nie lubią być samotne. Lubią się bawić, po kilku dniach nawet zestresowane kocięta zaczynają nowych właścicieli traktować jak swoją rodzinę. Same zachęcają do zabawy, dają buziaki, burczą i nagle w nocy między nami lub w łóżku dziecka znajdujemy małą kuleczkę która jest już naszym nowym członkiem rodziny.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s