Drugi kot w domu ? czy to dobry pomysł ? – socjalizacja obcych zwierząt

dnia

Poruszę dzisiaj temat drugiego zwierzęcia w domu. Bardzo często odpowiadam na pytania czy to dobry pomysł zakup drugiego kota? Stajemy przed dylematem czy nasz kot pokocha nowego członka rodziny ? Jak poznać ze sobą dwa koty ? Pytań jest wiele bo przecież oczywiste jest to, że każdy z nas kocha swojego kota i chce dla niego jak najlepiej.

Przez wszystkie lata prowadzenia hodowli mam doświadczenie z różnymi rodzinami do których trafiają kocięta z mojej hodowli. Koty mieszkają z innymi kotami różnych ras nie tylko z kotami rosyjskimi, mieszkają z psami tymi małymi i tymi dużymi, mieszkają        w towarzystwie rybek, ptaków i nawet szczurków i myszek. W żadnym przypadku nie ma problemu z zawarciem przyjaźni, z rybkami i ptakami jest to raczej wirtualna przyjaźń ale koty nie robią nic złego 🙂

Kupując drugiego kota musimy pamiętać o tym, że koty reagują na zapach zarówno nowy kot jak i nasz kot domownik muszą przyzwyczaić się do swoich zapachów i nie będzie to już pierwszego dnia musimy dać kotom czas. Pierwsze poznanie zwierząt może być w chwili przywiezienia nowego domownika do domu pozwólmy kotom powąchać się przez kratki transporterka. Transporterek możemy po wyjęciu maluszka zostawić      w miejscu dostępnym dla naszego kociego domownika żeby sobie go w spokoju powąchał.

Żeby nie narażać zwierząt na zbyt duży stres możemy dla nowego kociaka przygotować jeden pokój w naszym mieszkaniu postawmy tam miseczki, kuwetę i zabawki. Spędzajmy jednak w tym pokoju jak najwięcej czasu żeby nasz maluszek nie czuł się opuszczony i samotny. Poświęćmy czas na zabawę i przytulanie. Po takich pieszczotach dajmy naszemu starszemu kotu do powąchania ręce w ten sposób koty będą się zapoznawały ze swoimi zapachami.  Możemy również zamieniać kotom legowiska lub kocyki na których śpią. Dobrze sprawdza się także pocieranie np. kocykiem kocich policzków ponieważ w nich znajdują się feromony i taki kocyk również pozostawić do obwąchania przez koty.

Jeśli nowy domownik zaczyna się swobodniej zachowywać w pokoju w którym mieszka możemy zacząć kolejny etap socjalizacji pod naszym nadzorem pozwalamy zwierzętom się zobaczyć i obwąchać, możemy zamienić pokoje żeby nasz zadomowiony kot wszedł do pokoju nowego domownika obszedł i obwąchał, a kociak obszedł pozostałe pomieszczenia w domu. Zaznaczam, że proces takiej zamiany pomieszczeń można rozpocząć po kilku dniach lub nawet po tygodniu od przybycia nowego domownika do naszego domu. Wszystko oczywiście zależy od indywidualnego zachowania naszych zwierząt.

Koty można również zaprzyjaźniać ze sobą w momencie karmienia kiedy dajemy im mokre jedzenie które intensywnie pachnie i koty przeważnie chętnie po nie sięgają, pamiętajmy jednak, że na początek lepiej podawać jedzenie w dwóch oddzielnych miseczkach żeby koty nie musiały walczyć o pokarm i żeby pora posiłku kojarzyła im się raczej z pozytywną czynnością.

I na koniec jedna kuweta czy dwie? najlepiej byłoby aby koty miały dwie kuwety na stałe wiem jednak że czasami brak przestrzeni ogranicza większą ilość kuwet, jeśli zobaczymy, że koty nie mają problemu z korzystania ze wspólnej (większej rozmiarowo) kuwety możemy posiadać jedną kocią toaletę, z zaznaczeniem codziennego sprzątania. Koty to bardzo czyste zwierzęta więc muszą mieć również czysty żwirek. Jednak jeśli pojawią się problemy i zauważymy, że jeden z kotów nie załatwia swoich potrzeb do wspólnej kuwety musimy dla drugiego kota zakupić jeszcze jedną kuwetę.

Życzę wszystkim którzy planują zakup nowego kociego członka rodziny jak najszybszego procesu aklimatyzacji zwierząt i tym samym stworzenia naszym kotom ich małej kociej rodziny. Dla kotów kocie towarzystwo to mniej tęsknoty za nami kiedy przebywamy poza domem wtedy mają siebie i jest im raźniej 🙂

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s