Koci senior – o czym warto wiedzieć.

Malutki koteczek, przepiękny, trafia do naszego domu. Wszyscy na niego patrzymy, podziwiamy, bawimy się, uczymy się siebie na wzajem, aż nagle okazuje się, że czas szybko mija i nasz „maluszek” ma 10 lat …… jak ten czas szybko leci.

Kochamy nadal naszego kociego seniora, który przeżył z nami wiele chwil, tych dobrych   i tych złych, nie raz zdarzało nam się przy nim śmiać i nie raz płakaliśmy żaląc się w puchate futro. A teraz nasz kochany kot staje się troszeczkę nieporadny, jakby gorzej widzi i słyszy, teraz my musimy pomóc mu żyć w odpowiednim komforcie.

Koci senior może przeżyć w dobrym zdrowiu nawet 15- 20 lat. Gdy nasz kot kończy 10 lat musimy go lepiej obserwować, zwiększyć częstotliwość wizyt weterynaryjnych oprócz standardowych szczepień i odrobaczeń warto robić kotu podstawowe badania laboratoryjne. Częste schorzenia kotów starszych to dolegliwości nerkowe, reumatyzm, cukrzyca, problem ze stawami oraz problemy z zębami.

Starsze koty potrzebują więcej spokoju, nie są już tak aktywne jak jeszcze kilka lat wcześniej, częściej śpią, lubią układać się w ciepłych miejscach dlatego warto tam umieścić ich ulubione legowiska. Często słabszy wzrok uniemożliwia wskakiwanie na wyższe meble na których dotychczas kot spędzał czas, więc musimy zapewnić im dogodną drogę wspinaczki. Również ze względu na słabszy wzrok zadbajmy o to żeby    w naszym mieszkaniu nie robić wielkich zmian w ustawianiu przedmiotów które kot zna i kojarzy. Problem z zębami to również częsty problem z jedzeniem dlatego warto podawać karmę rozdrobioną i w mniejszych proporcjach żeby łatwiej było kotu przyjmować pokarm. Czasami koty też słabiej słyszą dlatego pamiętajmy, żeby nawiązać z nim kontakt wzrokowy zanim wykonamy jakiś gwałtowny ruch.

Jeśli mamy w domu drugiego młodszego kota zadbajmy o to, żeby za bardzo nie narzucał swojego rozbrykanego towarzystwa kociemu seniorowi. Jednak warto starszemu kotu zapewnić ruch i zabawę dostosowaną do jego wieku, już nie tak intensywną i nie wymagającą wysokich skoków. Aktywność fizyczna w podobnym stopniu jak u ludzi zapewnia kotom utrzymanie zdrowia.

Najważniejsza jednak dla naszego kociego seniora jest nasza miłość i opieka, a wtedy      w zdrowiu doczeka długich lat życia.

 

Na zdjęciach Ari i See-See dwa najstarsze koty z mojej hodowli mieszkają razem u Basi w Krakowie i ich córka Amidala która mieszka u mnie i nadzoruje relacje między wszystkimi koteczkami w hodowli 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s