Korzystanie z kuwety – problem niemiłych niespodzianek poza kocią toaletą…. co może być przyczyną ?

dnia

Nasz kotek, czyściutki, kochany i przytulany, wszystko na pierwszy rzut oka jest ok, ale dlaczego przestał korzystać z kuwety? Żwirek czysty, świeży, dosypany codziennie, kuweta wysprzątana, a kot z niej nie korzysta i zdarza się nam „znalezienie” kociej niespodzianki w innym miejscu.

images 2

Musimy się zastanowić nad kilkoma sprawami. Jeśli mamy kilka kotów w domu, to każdy kot powinien mieć dostęp do swojej kuwety. Kuweta powinna być takiego rozmiaru aby nasz kot swobodnie mógł się w niej obrócić. Żwirek dostosowany indywidualnie do potrzeb kota, taki do którego kot jest przyzwyczajony. Ilość żwirku w kuwecie taka, aby kot mógł wykopać dołek, a następnie zakopać jego zawartość. Nie uszczęśliwiajmy kota na siłę zmieniając mu nagle żwirek na zupełnie inny, ponieważ przeczytaliśmy na forum, że jest super ekstra, ładnie wygląda i jest wydajny. Koty bardzo nie lubią takich zmian. Najważniejsze – pamiętajmy o tym, że wszystkie „nowości” czyli nowy żwirek, karma lub inna zmiana zawsze powinna odbywać się stopniowo i tak żeby kot ją zaakceptował.

cat in litter box cartoon

 

Czym może być spowodowane oddawanie moczu poza kuwetą?

 • kot cierpi na zapalenie pęcherza
 • kotki w rui
 • kocur znaczący swoje terytorium

 

images 7

Kocur znaczący (pierwszy obrazek) kotka w rui (drugi obrazek)

 • kuwety używał inny kot, który jest dominujący, przegania i prowadzi swój konflikt z poszkodowanym kotem
 • nie posprzątana kuweta

 

 

 

 • kuweta z drzwiczkami z którymi kot ma problem (jeden z moich kocurków miał przeźroczyste drzwiczki w nowej kuwecie, przez które nie chciał wchodzić do środka dopiero jak nakleiłam mu paski na drzwiczki zaczął swobodnie wchodzić i wychodzić.
 • kuweta zakryta lub odkryta – kupując kota koniecznie musimy się dowiedzieć z jakiej kuwety korzysta
 • kot może również w ten sposób zareagować na pojawienie się nietypowej sytuacji np. pojawienie się nowego członka rodziny, pojawienie się nowego zwierzaka

Jak sobie poradzić z tym przykrym problemem?

 • Po pierwsze zabierzmy kota do weterynarza na badania kontrolne – wykluczymy problem z pęcherzem i z nerkami.
 • Jeśli mamy większą liczbę kotów w mieszkaniu, zamknijmy kota „z problemem” w oddzielnym pokoju z jego własną kuwetą i miseczkami i wtedy zobaczymy czy to problem związany z zastraszeniem przez innego kociego towarzysza.
 • zaopatrzmy się w neutralizator zapachów i miejsca, w których już zdarzył się wypadek dokładnie umyjmy i następnie spryskajmy dobrym neutralizatorem zapachów.
 • możemy zastosować również kocie feromony jeśli zauważymy, że istnieje konflikt między zwierzakami (dostępne są do kontaktu, w sprayu a także obroże na szyję, pamiętajmy jednak, że obroże zakładamy wszystkim kotom )
 • starajmy się unikać wszelkich nagłych zmian w środowisku domowym
 • jeśli w naszym domu ma się pojawić kolejny członek rodziny, malutkie dziecko pozwólmy kotu zapoznać się z nowymi akcesoriami (kocykami, wózkiem, łóżeczkiem) i nigdy jak już dziecko pojawi się u nas w domu nie przepędzajmy kota, starajmy się mimo braku czasu poświęcić kotu czas, może to być zabawa mniej więcej w godzinach drzemki dziecka, przytulanie, częstowanie smakołykami.
 • również gdy do naszego domu trafi nowy kot lub inny zwierzęcy przyjaciel, proces aklimatyzacji zawsze powinien odbywać się stopniowo, pod naszą kontrolą i traw co najmniej tydzień czasu.

Na koniec wszystkich wskazówek, które mogą nas naprowadzić na powód dlaczego nasz kot załatwia się poza kuwetą pamiętajmy, róbmy badania profilaktyczne naszym pupilom raz na pół roku lub jeśli widzimy zmiany w codziennym zachowaniu co pozwoli nam szybko zareagować jeśli nasz kot będzie cierpiał na jakąś chorobę.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s