Jak rozpoznać, że nasz kot jest chory ?

Koty to zwierzęta, które gdy są chore nie mogą nam o tym powiedzieć. Stąd czasami dość późno zauważamy, że z naszym kochanym zwierzakiem dzieje się coś niepokojącego. Aby szybko rozpoznawać problemy ze zdrowiem, warto przede wszystkim dobrze poznać swojego pupila obserwując jego codzienne zachowania, zwyczaje oraz rytm życia.

Pierwszym niepokojącym sygnałem może być nagłe pogorszenie wyglądu sierści kota. Koty to bardzo czyste zwierzęta, dbają o swoje futerko, które zazwyczaj u dobrze odżywionego, zdrowego kota jest błyszczące i lśniące. Futro kota chorego robi się matowe, nie błyszczy i wygląda jakby było przetłuszczone i nastroszone.

Koty bardzo lubią się bawić, uczestniczą w naszym codziennym życiu, nawet „straszki” obserwują ze swoich bezpiecznych pozycji domowe życie. Kot chory rzadziej się pokazuje, więcej śpi schowany w miejscu, w którym ma spokój. Nie chce się bawić, jest apatyczny i smutny. Może również sygnalizować swój stan częstszym miauczeniem, niepokojem, a nawet agresją w stosunku do domowników.

W wyglądzie kota możemy zauważyć również inne zmiany, czasami koty tracą na wadze, co wynika z braku apetytu. Rzadziej piją, co jest szczególnie niebezpiecznym sygnałem. Do utraty wagi może prowadzić również biegunka i wymioty, przez co może dojść do odwodnienia organizmu. W takim przypadku musimy udać się bardzo szybko do weterynarza z prośbą o diagnostykę.

O chorobie kota może świadczyć również nieprzyjemny zapach z pyszczka, różnego rodzaju opryszczki w pyszczku, załzawione oczy, widoczna trzecia powieka lub brudne uszy. Czasami również nadmierne drapanie może świadczyć o chorobie skóry. Dla nas może być sygnałem o alergii pokarmowej. Z własnego doświadczenia mogę opisać przypadek jednej z moich koteczek, która prawie całkowicie straciła sierść. Badania niestety nie dały odpowiedzi, gdzie leży problem. Okazało się, że przyczyną była alergia na kurczaka z suchej karmy. Jak się tego dowiedziałam? No właśnie – tylko dzięki obserwacji zachowań zwierzaka i testowaniu zmian w żywieniu. Więc teraz wszystkie moje koty otrzymują karmę, która nie zawiera w składzie kurczaka i problem minął 😉

Zdarzają się i inne niespodzianki. Dlaczego kot, który zawsze załatwiał się do kuwety nagle swoje potrzeby zaczyna załatwiać na sofie, dywanach lub w innych miejscach domu. Po pierwsze, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w kociej toalecie nie zaszły jakieś istotne zmiany. Czy jest tam czysto, czy ilość żwirku jest odpowiednia, lub czy jest tam ten rodzaj żwirku, do którego kot jest przyzwyczajony.

Jeśli wszystko z kuwetą jest ok, a kot niestety przestał z niej korzystać, zróbmy mu badania. Morfologię. Po to, aby wykluczyć ewentualne problemy z nerkami. To bardzo ważne zwłaszcza u kotów starszych, które często mają niezdiagnozowane problemy nerkowe.

Jeśli masz podejrzenia, że z kot może być chory udaj się z nim jak najszybciej do weterynarza, który powinien w gabinecie dokładnie zbadać i obejrzeć pupila – zmierzyć mu temperaturę, sprawdzić gardło i postawić diagnozę.

Badajmy nasze koty regularnie, a raz w roku zróbmy morfologię. Diagnostyka jest zawsze mniej kosztowna, niż drogie leczenie zaawansowanej choroby. Ale przede wszystkim regularnie badając zwierzaka sprawicie, że będzie żył długo i w dobrym zdrowiu.

Życzę wszystkim kocim przyjaciołom i ich właścicielom dużo zdrówka 🙂

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s