Czy koty i psy mogą nas zarazić koronawirusem ?

Ostatni „napięty” czas jest trudny zarówno dla ludzi jak i dla naszych czworonożnych przyjaciół. Nie ma co zaprzeczać, każdy z nas zadaje sobie mnóstwo pytań na temat koronawirusa. Jedno z nich dotyczy zwierząt. Czy mogą przenieść na człowieka wirusa COVID 19? Czy posiadanie psa lub kota jest bezpieczne w obecnych czasach?

Choć nie ma jeszcze pełnej naukowej wiedzy na temat COVID-19, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że dotychczas nie znaleziono dowodów na to, by zwierzęta domowe mogły ulec zakażeniu koronawirusem. Nie znane są przypadki, by człowiek mógł zarazić np. psa lub kota.

W lutym w Honkongu zdiagnozowano koronawirusa u psa, którego właściciel był zarażony COVID-19. Pies dwukrotnie został poddany testom. Wynik pierwszego wyszedł „lekko pozytywny”, drugi nie wykazał obecności wirusa w organizmie psa. Na stronach WHO będą zamieszczane najnowsze badania i dane każdorazowo, gdy tylko pojawią się nowe odkrycia.

Więc w obecnej sytuacji nie panikujmy, otoczmy nasze zwierzęta tak jak dotychczas to robiliśmy odpowiednią opieką.

Ciekawie wypowiadał się na ten temat w Dzień Dobry TVN lekarz weterynarii, Franek Paśko „Istnieje w świecie zwierząt koronawirus, psi, koci, ale są to zupełnie inne typy wirusów. Koronawirus alfa zagraża rzeczywiście psom, kotom. Ten ludzki, który teraz sieje postrach, to jest koronawirus typu beta. Są jeszcze gamma i delta dla ryb i ptaków. Na tę chwilę nie ma możliwości, żeby zarazić się od zwierząt koronawirusem”

Jeśli chodzi o koty sprawa jest prostsza, ponieważ możemy obecnie ograniczyć wychodzenie kotów na zewnątrz, przygotujmy kuwetę w domu. Pamiętajmy jednak o tym, że musimy naszym kotom zapewnić „atrakcje”, żeby się nie nudziły  😉 możemy bawić się z nimi wędkami, laserami itp. ale najważniejsza jest jak zawsze miłość, głaskanie i przytulanie.

Z psami najlepiej ograniczyć wychodzenie na zewnątrz, nie spuszczać ze smyczy, żeby ograniczyć możliwość ucieczki, należy także zachować bezpieczny odstęp od innych psów i ich właścicieli, najlepiej również odłożyć wizytę u weterynarza, jeśli nie jest konieczna. W przypadku, gdy musimy udać się do weterynarza, najlepiej umówmy taką wizytę telefonicznie na określoną godzinę aby ograniczyć kontakt w lecznicy z innymi ludźmi i zwierzętami.

Wspomniany wcześniej lekarz weterynarii, Franek Paśko, kategorycznie odradza stosowanie środków dezynfekujących na zwierzętach: „Absolutnie nie możemy tego robić z kilku powodów. Podstawowy jest taki, że to są roztwory głównie na bazie alkoholu. Alkohol działa drażniąco, może się dostać do uszu, na pewno będzie wysuszał skórę i zwierzę może wręcz zatruć się alkoholem, jeśli dawka jest wysoka, a zwierzę stosunkowo małe. Takich rzeczy nie robimy”

Najważniejsze jednak w obecnych czasach to zachowanie higieny, mycie rąk, nie chodzenie w butach po całym mieszkaniu. Zdejmujmy je zaraz po przyjściu do domu i chowajmy do szafek. Unikajmy skupisk ludzkich, ograniczmy wychodzenie do minimum. Jedzenie i akcesoria dla zwierząt zamawiajmy przez internet. Unikajmy spotkań grupowych w naszych domach, jak i na zewnątrz utrzymujmy odległości między sobą.

Życzę wszystkim dużo zdrowia i jak najszybszego powrotu do naszego dotychczasowego życia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s